:: با کلیک بر روی پرداخت آنلاین، به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد و بعد از پرداخت از طریق کارت های اعتباری بانکی ، لینک دانلود فعال شده و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید.
::
توضیحات بیشتر در مورد دانلود مقاله سدها :

دانلود مقاله سدها

 فصل اول

اهداف سدسازی و انتخاب ساختگاه مناسب

شامل:

تاریخچه سدسازی در ایران و جهان

اهداف سدسازی

طبقه بندی انواع سدها

انتخاب نوع سد مناسب برای ساختگاه

مطالعه، تحلیل و بررسی انواع سدها

. تاریخچه سدسازی در ایران و جهان

بشر از زمانهای دور، برای مهار نیروهای طبیعی و در اختیار گرفتن آنها تلاش و تکاپوی زیادی انجام داده است. یکی از عمده ترین نیاز انسان در زندگی، مسئله آب است که عامل اساسی تشکیل تمدنهای کهن در مناطق مختلف جهان بوده و عدم آن، باعث نابودی تمدنهای قدیمی زیادی شده است. تاریخ و تمدن بشر نشان می دهد که اکثر شهرها و تمدن ها، تا حد امکان در کنار رودخانه ها یا سواحل دریاها بنا شده است. با افزایش جمعیت و افزایش آگاهی ها، انسانها سعی نمودند در مناطق دورتر از رودخانه نیز از امتیاز آب بهره مند شوند. مهندسی سد از روش های ساخت ابتدائی و ساده به شکل پیچیده امروزی، تکامل یافته است. سدسازی کهن را باید ارج نهاد چرا که یک هنر اولیه و آزمایشات منتج از تجارب و آزمونهای ساده بوده است که بتدریج طی قرنهای متمادی با علم درآمیخته است. سدهای خاکی ساخته شده در هزاران سال پیش از استحکام چندانی برخوردار نبودند لذا به راحتی بوسیله سیلاب شسته شده و از بین می رفتند. ولی ساخت سدهای با مصالح سنگی در بسیاری از نقاط دنیا رایج بوده است. یکی از اولین سدهای سنگریزه ای جهان، سد الکفاره در وادی الغراوی، نزدیکی حلوان در کشور مصر است. بقایای جامانده از این سد که زمان ساخت آن بین سالهای ۲۶۰۰ تا ۲۹۰۰ قبل از میلاد تخمین زده می‌شود، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این سد از نوع سنگریزه و به ارتفاع ۱۴ متر و طول ۱۱۵ متر با پوشش ساخته شده از سنگ تراشیده و هسته سنگ لاشه ای – شنی بوده است.

فصل دوم

سدهای بتنی (Concrete Dams)

شامل:

سدهای بتنی وزنی (Concrete Gravity Dams)

سدهای بتنی قوسی (Concrete Arc Dams)

سدهای بتنی پایه دار (Concrete Buttress Dams)

سدهای بتنی وزنی (Concrete Gravity Dams)

سدهای بتنی وزنی برای پایداری به وزن خود وابسته اند. ارتفاع این نوع سدها معمولاً به طول پی سد بستگی دارد. در این نوع سدها، نیروی رانش آب در اثر اصطکاک سد با زمین خنثی می شود. پی این گونه سدها باید مستحکم باشد و معمولاً سنگ یکپارچه انتخاب می شود. البته احداث این نوع سدها روی سنگهای نفوذپذیر هم جواب داده است. به دلیل وزن بالای سدهای وزنی، سدهایی از این نوع با ارتفاع بیش ۲۰ متر را معمولاً بر روی سنگ بستر می سازند. این سدها بیشتر برای سرریز آب از روی تاج مورد استفاده قرار می گیرند. برای همین معمولاً در رودخانه های عریض، سد وزنی را با سد خاکی ترکیب می کنند و از سد وزنی به عنوان سرریز استفاده می کنند.

فصل سوم

سدهای خاکی (Soil Dams)

شامل:

مقدمه

اصول کلی طراحی سدهای خاکی

انواع سدهای خاکی

۱-۳ سدهای خاکی با تیپ همگن

۲-۳ سدهای خاکی با تیپ مطبق (مغزه دار)

۳-۳ سدهای خاکی با تیپ دیافراگمی

۱-۳٫ مقدمه

با اینکه هزاران سال از ساخت اولین سدهای خاکی گذشته است و با وجود پیشرفت های روزافزونی که در خصوص ساخت سدهای خاکی انجام یافته است، ولی هنوز مشکل است که بتوان راه حل‌های ریاضی محکمی برای مسائل طراحی سدهای خاکی پیشنهاد نمود. لذا تیپ دقیق و کاملی در این خصوص وجود ندارد. به منظور تامین یک طرح دقیق و منطقی در سدهای خاکی لازمست که وضعیت پی سد و مواد متشکله آن و همچنین دیگر اجزاء سد مورد مطالعه اولیه قرار گرفته و اجزای سد با روش کنترل شده و دقیق مطابق برنامه پیشنهادی طراح انجام پذیرد. طراحی سدهای خاکی به علت پیچیدگی رفتار خاک به عنوان مصالح ساختمانی و جسم باربر، هنوز هم تا حدود زیادی بر اساس تجربه، قضاوت فنی و عملکرد نمونه های قبلی صورت می پذیرد.

فصل چهارم

سدهای سنگریز (Rock Fi)

شامل:

تعریف سنگریز

لزوم استفاده از سدهای سنگریز و عملکرد آنها

مقایسه سدهای خاکی با سدهای سنگریز

۱-۴٫ تعریف سنگریز

ناهمگنی زیاد و تنوع در اندازه، دانه بندی، شکل دانه ها و کانی های متشکله سنگریز، از خصصویات اصلی سنگریز است و باعث شده است که ارائه تعریف دقیق و جامع و در عین حال، خلاصه از سنگریز واقعاً سخت باشد. عموماً می توان گفت که سنگریز به مصالحی اطلاق می شود که متوسط اندازه دانه های آن حداقل ۵ سانتی متر بوده و بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد نمونه از الک ۵/۲ سانتی متری رد نشود.

 

فصل پنجم

سدهای (Role Compact Concrete Dams) RCC

(طراحی و اجراء)

شامل:

تاریخچه سدهای بتنی غلتکی

انتخاب ساختگاه و فاکتورهای مهم دیگر

توجیه پذیری افتصادی اجرای سد بتنی غلتکی

۱-۵٫ تاریخچه سدهای بتن غلتکی

مطالعات   تحقیقات فراوانی در کشورهای مختلف در خصوص نحوه اجراء‌ و گسترش تکنولوژی استفاده از بتن کوبیده غلتکی تحت عنوان RCC صورت پذیرفته است. این تحقیقات تحت نامهای مختلف بتن کوبیده غلتکی (RCC)، سد بتنی کوبیده شده غلتکی (RCD)، بتن کوبیده شده، رولکریت، بتن کم عیار و بتن کم عیار غلتکی را نام برد. ولی تاریخ شروع استفاده از این تکنولوژی، به سالهای ۱۹۷۰ برمی گردد. البته در سالهای ۱۹۴۰ از بتن غلتکی به عنوان زیر اساس جاده ها و روسازی محوطه فرودگاه استفاده شده است که بنام بتن کم عیار یا بتن کم عیار خشک شناخته می شد. رواج استفاده از بتن غلتکی به عوامل متعددی بستگی داشت که مهمترین آنها سادگی در تولید و بکارگیری آن و عدم نیاز به تجهیزات و تاسیسات اجرائی ویژه می باشد. مخلوطی که برای روسازی استفاده می شود معمولاً دارای عیار سیمان کم در حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب بوده و شامل سنگدانه شسته و مناسب برای بتن مگر می باشد. درصد رطوبت به گونه ای انتخاب می شود که بتن با اسلامپ صفر ایجاد شده تا برای کوبیدن با غلتک مناسب باشد. پخش آن بدون درزهای انقباض صورت می گیرد.

فصل ششم

سدهای لاستیکی

(Rubber Dams)

شامل:

تاریخچه احداث سدهای لاستیکی

عمده ترین کاربرد سدهای لاستیکی

مزایای فنی و اقتصادی سدهای لاستیکی

اجزاء سد لاستیکی

۱-۶٫ تاریخچه احداث سدهای لاستیکی

تکنولوژی نسبتاً جددی که برای مهار آبهای سطحی به کار گرفته شده است، تکنولوژی ساخت سدهای لاستیکی می باشد. حدود ۴۰ سال از زمانی که اولین سد لاستیکی برروی رودخانه لس آنجلس در ایالات متحده آمریکا جهت تأمین بخشی از آب شهر احداث شد، می گذرد. تا سال ۱۹۵۸ در رودخانه لس آنجلس برای هدایت آب به زمین های وسیع و آبرو از دریچه های فولادی و تخته های چوبی استفاده می شد که در جلو دریچه ها قرار می گرفت تا آب با فشار بیشتری جریان داشته باشد. نورمن ایمبرتسون (Norman m.lmbertson) که در آن زمان متصدی بهره برداری از آب و برق منطقه ای لس آنجلس بود پیشنهاد نمود که برای نگهداری و ذخیره آب در کانالها و رودخانه ها، در فصولی که بارندگی زیاد است، از یک ورقه پلاستیک، لاستیک یا منسوج آماده شده که به صورت پاکت یا کیسه تهیه شده و درون آن با سیالی نظیر آب یا هوا تحت فشار مشخص پر شده باشد، استفاده گردد. بدین ترتیب مشکل رودخانه لس آنجلس با احداث اولین سد لاستیکی برروی آن در ژوئن ۱۹۵۸ حل شد. مطالبی که بوسیله ایمبرتسون مطرح شد، پایه و اساس کارهای بعدی قرار گرفت. با توجه به وجود اطلاعات کافی در زمینه طراحی، ساخت و اجرای سدهای لاستیکی و عمومی شدن دانش تولید این نوع سدها، در حال حاضر بسیاری از کشورها به ساخت و استفاده از آنها ترغیب شده اند و در این خصوص فعالیت های بسیاری در جریان است. هم اکنون حدود ۱۰۰ سد لاستیکی در آمریکای شمالی، بیش از ۱۰۰۰ سد لاستیکی در ژاپن و خاور دور و در مجموع حدود ۲۶۰۰ سد در نقاط مختلف جهان بطور موفقیت آمیز در دست بهره داری می باشد.

منابع

 

دانلود مقاله سدها

قیمت : 4500 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
  • Facebook |
  • Twitter |
  • Delicious |
  • Email
  • :این مطلب را به اشتراک بگذارید یا به دوستان تان پیشنهاد دهید
بروز رسانی : پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱
راهنمایی خرید

آمارگیر وبلاگ

© Copyright powerpoint24.ir 2009-2022