:: با کلیک بر روی پرداخت آنلاین، به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد و بعد از پرداخت از طریق کارت های اعتباری بانکی ، لینک دانلود فعال شده و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید.
 • تحقیق توسعه چیست؟

  دسته :

  تحقیق

  فرمت/ورد تعداد صفحات 57
  قیمت : 4000 تومان

::
توضیحات بیشتر در مورد تحقیق توسعه چیست؟ :

تحقیق توسعه چیست؟

فهرست مطالب

مقدمه    ۵
توسعه چیست؟    ۷
مکاتب مختلف توسعه    ۹
الف. مکتب تکاملی توسعه    ۹
ب. نظریه‌های نوسازی    ۱۰
ج. دیدگاه مارکسیستی از توسعه    ۱۲
۱٫ الگوی خطی مراحل رشد    ۱۳
۲٫ الگوهای تغییرات ساختاری    ۱۴
۳٫ الگوی وابستگی بین‌المللی    ۱۵
الف. الگوی وابستگی استعماری جدید    ۱۵
ب. نظریه الگوی نادرست    ۱۶
ج. الگوی دوگانگی توسعه    ۱۶
۴٫ الگوی نئوکلاسیک بازار آزاد    ۱۶
۵٫ الگوی رشد درون‌زا    ۱۷
کشورهای درحال‌توسعه    ۱۸
توسعه اقتصادی چیست؟    ۱۹
شاخص‌های توسعه اقتصادی    ۲۰
مکاتب مختلف توسعه اقتصادی    ۲۲
۱٫ نظریه آدام اسمیت (۱۷۹۰-۱۷۲۳)    ۲۲
۲٫ نظریه مالتوس (۱۸۲۳-۱۷۶۶)    ۲۳
الف. نظریه جمعیتی مالتوس    ۲۳
ب. نظریه اشباع بازار مالتوس    ۲۴
۳٫ نظریه ریکاردو (۱۸۲۳-۱۷۷۲)    ۲۵
الف. قانون بازده نهایی نزولی    ۲۵
ب. نظریه مزیت نسبی    ۲۶
۴٫ مدل رشد کلاسیک    ۲۷
۵٫ نظریه کارل مارکس (۱۸۸۳-۱۸۱۸)    ۲۸
۶٫ مدل رشد اقتصادی سرمایه‌داری مارکس    ۲۹
۷٫ نظریه شومپیتر (۱۹۵۰-۱۸۷۰)    ۳۰
۸٫ مدل توسعه لوئیس-فِی-رانیس (L-F-R)    ۳۱
استراتژی‌های مختلف توسعه اقتصادی    ۳۵
۱٫ استراتژی پولی    ۳۵
۲٫ استراتژی اقتصاد باز    ۳۶
۳٫ استراتژی صنعتی‌شدن    ۳۸
۴٫ استراتژی انقلاب سبز    ۴۰
۵٫ استراتژی توزیع مجدد    ۴۱
۶٫ استراتژی سوسیالیستی توسعه    ۴۲
مراجع و منابع    ۴۵

 مقدمه

از سالیان بسیار دور, با افزایش سطح دانش و فهم بشر, کیفیت و وضعیت زندگی او همواره در حال بهبود و ارتقا بوده است. بعد از انقلاب فرهنگی-اجتماعی اروپا (رنسانس) و متعاقب آن انقلاب صنعتی, موج پیشرفت‌های شتابان کشورهای غربی آغاز گردید. تنها کشور آسیایی که تا حدی با جریان رشد قرن‌های  نوزده و اوایل قرن بیستم میلادی غرب همراه گردید کشور ژاپن بود. بعد از رنسانس که انقلابی فکری در اروپا رخ داد, پتانسیل‌های فراوان این ملل, شکوفا و متجلی گردید اما متاسفانه در همین دوران, کشورهای شرقی روند روبه‌رشدی را تجربه نکرده و بعضاً سیری نزولی طی نمودند. البته بعضاً حرکت‌های مقطعی و موردی در این کشورها صورت گرفت اما از آنجاییکه با کلیت جامعه و فرهنگ عمومی تناسب کافی را نداشت و مورد حمایت واقع نگردید, به سرعت مزمحل گردید. محمدتقی‌خان امیرکبیر در ایران, نمونه‌ای از این دست است.

مباحث توسعه اقتصادی از قرن هفدهم و هجدهم میلادی در کشورهای اروپایی مطرح گردید. فشار صنعتی‌شدن و رشد فناوری در این کشورها توام با تصاحب بازار کشورهای ضعیف مستعمراتی باعث شد تا در زمانی کوتاه, شکاف بین دو قطب پیشرفته و عقب‌مانده عمیق شده و دو طیف از کشورها در جهان شکل گیرد: کشورهای پیشرفته (یا توسعه‌یافته) و کشورهای عقب‌مانده (یا توسعه‌نیافته).

با خاموش‌شدن آتش جنگ جهانی دوم و شکل‌گیری نظمی عمومی در جهان (در کنار به استقلال رسیدن بسیاری از کشورهای مستعمره‌ای), این شکاف به‌خوبی نمایان شد و ملل مختلف جهان را با این سوال اساسی مواجه ساخت که ”چرا بعضی از مردم جهان در فقر و گرسنگی مطلق به سر می‌برند و بعضی در رفاه کامل؟“. از همین دوران اندیشه‌ها و نظریه‌های توسعه در جهان شکل گرفت. پس در واقع نظریات ”توسعه“ بعد از نظریات ”توسعه اقتصادی“ متولد گردید.

در این دوران, بسیاری از مردم و اندیشمندان, چه در کشورهای پیشرفته و چه در کشورهای جهان سوم, تقصیر را به گردن کشورهای قدرتمند و استعمارگر انداختند. بعضی نیز مدرن‌نشدن (حاکم نشدن تفکر مدرنیته بر تمامی ارکان زندگی جوامع سنتی) را علت اصلی می‌دانستند و ”مدرن‌شدن به سبک غرب“ را تنها راهکار می‌دانستند. بعضی دیگر نیز وجود حکومت‌های فاسد و دیکتاتوری در کشورهای توسعه‌نیافته و ضعف‌های فرهنگی و اجتماعی این ملل را مسبب اصلی معرفی می‌نمودند. عده‌ای هم ”دین“ یا حتی ”ثروت‌های ملی“‌ را علت رخوت و عدم‌حرکت مثبت این ملل تلقی می‌نمودند.

به هر تقدیر این که کدام (یا کدامین) علت (یا علت‌ها) اصلی و یا اولیه بوده است ویا اینکه در هر نقطه از جهان, کدامین علت حاکم بوده است از حوصله این بحث خارج است. آنچه در اینجا برای ما اهمیت دارد درک مفهوم توسعه, شناخت مکاتب و اندیشه‌های مختلف, و ارتباط آن‌ها با مقوله توسعه اقتصادی و توسعه روستایی است. دانستن این اندیشه‌های جهانی, ما را در انتخاب یا خلق رویکرد مناسب برای کشور خودمان یاری خواهد نمود.

تحقیق توسعه چیست؟

قیمت : 4000 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
 • Facebook |
 • Twitter |
 • Delicious |
 • Email
 • :این مطلب را به اشتراک بگذارید یا به دوستان تان پیشنهاد دهید
بروز رسانی : پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱
راهنمایی خرید

آمارگیر وبلاگ

© Copyright powerpoint24.ir 2009-2022