:: با کلیک بر روی پرداخت آنلاین، به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد و بعد از پرداخت از طریق کارت های اعتباری بانکی ، لینک دانلود فعال شده و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید.
 • ترجمه مقاله ارزیابی پاسخ ریشه دهی قلمه ساقه و ریزقلمه درخت شیشه شور

  دسته :

  زیست شناسی

  فرمت/pdfتعداد صفحات ترجمه شده 6
  قیمت : 3500 تومان

::
توضیحات بیشتر در مورد ترجمه مقاله ارزیابی پاسخ ریشه دهی قلمه ساقه و ریزقلمه درخت شیشه شور :

ترجمه مقاله ارزیابی پاسخ ریشه دهی قلمه ساقه و ریزقلمه درخت شیشه شور

فهرست
عنوان اصلی مقاله: Evaluation of rooting response of stem cuttings and in vitro micro-cuttings of bottlebrush tree (Callistemon viminalis) for commercial mass propagation
ترجمه فارسی عنوان: ارزیابی پاسخ ریشه دهی قلمه های ساقه و ریزقلمه های درخت شیشه شور برای تکثیر انبوه تجاری
تعداد صفحات انگلیسی: ۵ صفحه
تعداد صفحات ترجمه فارسی: ۶ صفحه
دسته : زیست شناسی
فرمت فایل ترجمه شدهpdf
چکیده

پاسخ ضعیف ریشه دهی در ریز ازدیادی مثل تکثیر سنتی گیاهان یک مانع اصلی است. محققان و خزانه داران در جستجوی روش های کاربردی برای بهبود انگیزش ریشه در گونه های سخت ریشه زا هستند. شیشه شورsp.Callistemon یک بوته زینتی جذاب و مردم پسند با مشکلات ویژه ریشه دهی در برخی گونه ها است.

در مطالعه حاضر افزونگری انبوه شیشه شور از طریق شرایط درون شیشه ای و برون شیشه ای با یکدیگر مقایسه شدند و غلظت های مختلف ایندول-۳- بوتیریک اسید –IBA  – برای ریشه دهد قلمه ها و ریزقلمه ها بهینه سازی شد. قلمه های چوب نیمه سخت با IBA در غلظت های ۰، ۲۰۰۰، ۴۰۰۰، ۶۰۰۰ میلی گرم در لیتر به مدت ۵ ثانیه تیمار شدند. سپس آن ها در بستر ریشه زایی شامل ماسه شسته تحت مه پاش تنظیم شده به مدت ۲ دقیقه اسپری در هر ۴۰ دقیقه قرار داده شدند. همچنین ریزقلمه ها در محیط کشت پایه MS (موراشیگ و اسکوگ) یا MS2/1 غنی شده با ۰،۲،۴،۶ میلی گرم در لیتر  IBA کشت شدند و احتمال انگیزش مستقیم ریشه دهی روی آن ها مورد بررسی قرار گرفت. مطابق نتایج می توان بیان کرد که تکثیر رویشی  c.viminalis می تواند به طور موثری با استفاده از قلمه های چوب نیمه سخت پیش تیمار شده با IBA 2000 میلی گرم در لیتر تحت شرایط سیستم مه پاش انجام شود. همچنین کشت درون شیشه ای ریزقلمه های c.viminalis ممکن است موجب افزایش گیاهچه های ریشه داده شود ولی به دلیل مراحل ملال آور استرلیزه کردن، فرایند طولانی تر و هزینه بیشتر ممکن است دلسرد کننده باشد. روش کار شرح داده شده در اینجا در مورد قلمه ها موجب ریشه دهی سریع، گیاهان ریشه دار شده بزرگ تر در مدت زمان کوتاه تر، تکنیک خیلی آسان تر و دوره سازگاری کوتاه تر در مقایسه با ریزقلمه ها است. همه این فاکتورها ممکن است از نظر تجاری حائز اهمیت باشند.

واژه های کلیدی:callistemon viminalis (گیاه شیشه شور)، ریشه دهی، قلمه، ریزقلمه.

 

مقدمه:

شیشه شور callistemon viminalis یک بوته زینتی جذاب و مردم پسند از خانواده میرتاسه است که بیشتر در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری پرورش داده می شود. شاخه های آویزان و گل های قرمز رنگ در سنبله های استوانه ای شکل به عنوان بخش زینتی اصلی این بوته همیشه سبز هستند. (شکری ۲۰۱۲) تولید گیاهان از طریق بذرها و خوابانیدن روش های متداول تکثیر شیشه شور هستند. بهرحال دانهال ها ممکن نیست که شبیه به اصل باشند. بنابراین روش تکثیر جنسی قابل اطمینان نیست. (هارتمن و همکاران ۲۰۰۲) تکثیر رویشی شیشه شور نیز به دلیل طبیعت نسبتا سخت ریشه زای قلمه های ساقه که نیاز به تیمارهای محیطی و هورمونی ویژه برای ریشه انگیزی دارد مشکل است .(زرینبال و همکاران ۲۰۰۵) منابع متعددی در مورد ریشه انگیزی در قلمه های ساقه گونه های سخت ریشه زا که با تیمار اکسین، پاگرما، زخم زنی و سیستم مه پاش تسهیل شده است وجود دارد. (داوسون و کینگ ۱۹۹۴، هارتمن و همکاران ۲۰۰۲، دومینیک و گرگور ۲۰۰۷، شکری ۲۰۱۲) تاثیر تنظیم کننده های رشد (IBA,NAA,IAA)  در مقیاس ۲۰۰۰، ۴۰۰۰، ۶۰۰۰ میلی گرم در لیتر در قلمه های چوب نرم  c.lanceolatus مورد بررسی قرار گرفت و بالاترین درصد ریشه دهی با کاربرد IBA در غلظت ۶۰۰۰ میلی گرم در لیتر به دست آمد. (بالاکریشنا و بهاتاچارجی ۱۹۹۱) بهرحال در یک منبع فارسی  IBA در غلظت ۴۰۰۰ میلی گرم در لیتر بیشترین پاسخ ریشه دهی را در قلمه های چوب نیمه سخت c.viminalis تولید کرد.

 

ترجمه مقاله ارزیابی پاسخ ریشه دهی قلمه ساقه و ریزقلمه درخت شیشه شور

قیمت : 3500 تومان

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
 • Facebook |
 • Twitter |
 • Delicious |
 • Email
 • :این مطلب را به اشتراک بگذارید یا به دوستان تان پیشنهاد دهید
بروز رسانی : پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱
راهنمایی خرید

آمارگیر وبلاگ

© Copyright powerpoint24.ir 2009-2022